AKADEMIA SKUTECZNEGO DZIAŁANIA

Maróz, 17-19 maja 2018

Wspólne działanie sąsiadów, mieszkańców, obywateli, ich zbiorowy wysiłek na rzecz rozwiązywania problemów i budowania lepszego życia mają na wsi długą tradycję. Aktywne społecznie osoby łączy pasja i zaangażowanie, są otwarte i konsekwentnie dążą do celu. Czy zawsze skutecznie? Czy osiągają to co zaplanowały? Niestety nie zawsze. Sukcesy uskrzydlają. Porażki prowadzą do zniechęcenia i zwątpienia we własne siły. Trudno się pozbierać i zacząć od nowa.

 

Na XVII Spotkanie w Marózie zapraszamy przedstawicieli organizacji wiejskich oraz sołectw. W tym roku nazwaliśmy je Akademią Skutecznego DziałaniaSkutecznego, czyli prowadzącego do osiągania założonych celów i pozwalającego unikać niepowodzeń. Aby tak się stało, musimy dobrze określić do czego dążymy, pozyskać aprobatę i wsparcie lokalnej społeczności, zjednać sobie sojuszników oraz przekonać do siebie przeciwników. I jeszcze dużo dużo więcej… ale o tym poniżej.

W trakcie Spotkania na zajęciach i warsztatach porozmawiamy o tym, jak wpływać na lokalną politykę społeczną, jak budować wizerunek organizacji, jak wzmacniać tożsamość społeczności w oparciu o pamięć i historię, jak podejmować decyzje w sytuacji konfliktu interesów. Pokażemy rozmaite narzędzia i umiejętności (technologiczne, prawne, komunikacyjne) przydatne w rozwiązaniu konkretnych problemów.

Sporo miejsca poświęcimy zbliżającym się wyborom do samorządu – będziemy rozmawiać o roli radnych, wójtów i burmistrzów. Zastanowimy się, o co warto pytać kandydatów i czego możemy wymagać od tych, którzy zostaną wybrani. Poruszymy kwestie organizacyjne i prawne związane z wyborami.

W tym roku po raz pierwszy zapraszamy uczestników do przedstawienia zrealizowanych przez siebie z powodzeniem inicjatyw. Osobom, które chcą opowiedzieć innym o działaniu, z którego są szczególnie zadowolone i dumne, pomożemy przygotować krótką prezentację.

W formularzu rekrutacyjnym prosimy zgłaszać swoje inicjatywy z dowolnych obszarów: edukacji nieformalnej, kultury, ekologii, dziedzictwa kulturowego, problemów społecznych, sportu itd. Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi osobami.

Jak co roku – w Marózie nie zabraknie również gier, zabaw, filmów oraz muzyki. A nade wszystko, ciekawych oraz pełnych energii ludzi!

UWAGA!

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji na stronie: link