Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

W dniach 18-21 listopada 2019r. w ramach realizacji  projektu współpracy „ Ekonomia społeczna i spółdzielczość socjalna w rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej” odbył się wyjazd do Włoch do Lokalnej Grupy Działania Gruppo Azione Locale Alta Umbria S.R.L. z miejscowości Gubbio w regionie Umbria w prowincji Perugia.

Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii  społecznej działające w obszarze turystyki, zdrowej żywności dwóch Lokalnych Grup Działania „Brama Mazurskiej Krainy” i „Warmiński Zakątek”.

W ramach zaplanowanej aktywności: wdrażanie produktów, łączenie ofert w pakiety turystyczne oraz kreowanie produktów i ich sprzedaży – aktywność wystawiennicza włoska lokalna grupa działania zorganizowała targi.

Podczas targów odbyła się prezentacja z degustacją typowych produktów ubryjskich ( wędliny, sery, wina ), prezentacja produktów promowanych przez „presido Slow Food” – Marino Marini wykładowcę Akademii Smaków w Perugi oraz prezentacja i degustacja produktów przywiezionych z Polski.

W ramach dobrych praktyk przedstawiciele dwóch lokalnych grup działania odwiedzili przedsiębiorstwo Bianconi Tartufi w okolicach miejscowości Citerna. Przedsiębiorstwo zajmuje się zbieraniem i przetwórstwem trufla.

Program wizyty obejmował prezentację obróbki trufla, degustację oraz zwiedzanie mni muzeum historii trufli .Ciekawym punktem programu było zbieranie trufli z wyszkolonym psem.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również Gospodarstwo rolne ( ekologiczne) Lombrico Felice. Odbyła się prelekcja na temat ogólnych założeń rolnictwa ekologicznego.

Celem wizyty było testowanie produktów oraz podpatrzenie dobrych praktyk w kraju partnerskim.