Piętnastego czerwca b.r. został złożony wniosek o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań  w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek zakłada sfinansowanie współpracy między 4 Lokalnymi Grupami Działania z Polski oraz 2 z Katalonii w celu, jak wskazuje nazwa operacji, Inkubowania Przedsiębiorczości Wiejskiej (ang. Rural Business Enterprise Incubating – RBEI). Liderem Projektu jest Lokalna Grupa Działania “Warmiński Zakątek”
Przedsięwzięcie składa się z kilku modułów, realizowanych pojedynczo przez członków Partnerstwa bądź przez ich wszystkich jednocześnie.
Wspólne działania polegają na, poza administrowaniem i zarządzaniem, wizytach studyjno-szkoleniowych na obszarze katalońskiego Conca de Barbera. Pierwsza z nich (działanie „Partnerstwo Lokalne Na Rzecz Rozwijania Przedsiębiorczości Wiejskiej”) będzie podejmowała zagadnienia obszarów wiejskich, programu ich rozwoju w Katalonii i Europie oraz mogących być na nich rozwijanych: innowacji, zielonej ekonomii, winiarstwie i turystyce. Polscy uczestnicy zaprezentują własne poglądy i obserwacje związane z analogicznymi procesami w Polsce.
Druga wizyta (działanie „Praktyki: Przetwórstwo Lokalne w Rozwoju Przedsiębiorczości”) ma na celu umożliwienie osobom zajmujących się przetwórstwem lokalnym bądź zainteresowanych utworzeniem inkubatora przetwórstwa lokalnego praktykami funkcjonowania inkubatorów przetwórstwa lokalnego. Zagadnienia koncepcji inkubatora, zasobów kadrowych, współpracy i pozyskiwania klientów, sieciowania i szkolenia, zagadnień infrastruktury, pozyskiwania funduszy będą omawiane na wstępie teoretycznym po których nastąpią zajęcia praktyczne w podgrupach stworzonych na podstawi branż (winiarnia, przestrzeń kuchenna, leżakownia wina cava, olejarnia).
Działaniem indywidualnym LGD „Warmiński Zakątek” jest stworzenie aktywnego inkubatora przedsiębiorczości lokalnej – WARMIA CAFE.  W zamierzeniu jest to przestrzeń sprzedażowo-usługowa promująca przetwórstwo lokalne i małą przedsiębiorczość obszaru LGD, sprzedaż produktów lokalnych, aktywizowanie mieszkańców poprzez naukę nawyków korzystania z infrastruktury i dóbr wytwarzanych na poziomie lokalnym, a także:
– wsparcie lokalnych przetwórców i wytwórców w skutecznej promocji, dystrybucji i sprzedaży produktów,
– wsparcie lokalnych przetwórców i wytwórców poprzez usługi doradcze, marketingowe, sieciowanie i nawiązywanie współpracy pomiędzy lokalnymi producentami, inicjowanie wspólnych działań,
– udostępnianie usług i przestrzeni biurowej do realizacji formalnych działań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
– udzielanie pomocy i świadczenie doradztwa w zakresie pozyskiwania pracowników, pozyskiwania funduszy.
Przestrzeń zostanie utworzona  w wynajmowanym lokalu zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie LGD „Warmiński Zakątek”, przy ulicy Grunwaldzkiej 6 w Dobrym Mieście. W celu dostosowania obiektu pod planowane cele jego użytkowania niezbędne są prace remontowo-wykończeniowe oraz związane z tymi prace nad instalacjami elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi, siecią IT, instalacją alarmową, wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Miejsce będzie funkcjonować jako kawiarnia Warmia Cafe oraz jako przestrzeń inkubatora biurowego.
Stowarzyszenie  LGD „Brama Mazurskiej Krainy” w ramach operacji utworzy Inkubator Przedsiębiorczości Wiejskiej, Stowarzyszenie „Łączy Nas Kanał Elbląski” LGD wyda mini przewodnik turystyczny z największymi atrakcjami gmin swojego obszaru a LGD Stowarzyszenie Południowa Warmia – przeprowadzi cykl promujący rozwój lokalnej przedsiębiorczości i produktów lokalnych „Śniadania Południowej Warmii”.

16.06.2020 r.