Wizyta studyjna w LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”

W dniach 14-16.06.2012 roku  przedstawiciele obszaru działania naszej Lokalnej Grupy Działania wzięli udział w organizowanej na terenie LGD „ Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, wizycie studyjnej.

Zobacz fotorelację

Relacja z wizyty

W dniach 14-16.06.2012 roku  przedstawiciele obszaru działania naszej Lokalnej Grupy Działania wzięli udział w organizowanej na terenie LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, wizycie studyjnej.  Celem wyjazdu  było zapoznanie się ze stosowanymi na odwiedzanym obszarze rozwiązaniami w dziedzinie tworzenia i rozwoju produktów lokalnych, jak również z zasadami funkcjonowania wiosek tematycznych.

W pierwszym dniu naszego pobytu, tuż po przyjeździe zostaliśmy ugoszczeni w restauracji „Parkowa” w Miliczu. Po smacznym posiłku, składającym się z regionalnych dań, odbyliśmy spotkanie z panią Ingą Demianiuk- Ozga,  będącej prezesem tamtejszej Lokalnej Grupy Działania. Pani Prezes przedstawiła nam podejmowane przez LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” przedsięwzięcia, jak również ciekawe działania realizowane przez beneficjentów działań Osi 4- LEADER, głównie tzw. „małych projektów”.

Na zakończenie spotkania został nam przedstawiony pan Maciej Kowalski, przewodnik zrzeszony w ramach marki „Dolina Baryczy Poleca”, który towarzyszył nam już podczas  całej wizyty studyjnej, dzieląc się wiedzą, opowiadając o zwiedzanym obszarze, pozostając do dyspozycji uczestników w przypadku wszelkich ich dodatkowych pytań. Pan Maciej, realizując następny punkt programu naszej wizyty,  zabrał nas na godzinny spacer po znajdującym się nieopodal restauracji „Parkowa”, klasycystycznym parku.  Na kolację pojechaliśmy do Jankowej, małej, zamieszkałej przez zaledwie 100 osób wiosce, w której prężnie działa nieformalna „Grupa Odnowy Wsi”. Jej przedstawiciel, pełniąca jednocześnie funkcję sekretarza LGD „Dolina Baryczy”, pani Marta Kamińska, opowiedziała uczestnikom wizyty o sposobach aktywizacji społecznej na rzecz małych miejscowości. Pani Marta nawiązywała do idei wiosek tematycznych i tworzenia produktu lokalnego przy użyciu lokalnych zasobów.

Przedstawiony został system promocji wyróżniającej oferty produktów lokalnych i usług wysokiej jakości, noszący nazwę „ Dolina Baryczy Poleca”. Spotkanie przerodziło się w dyskusję, w której szczególnie aktywny udział wzięli przedstawiciele małych miejscowości z naszego terenu, dopytując o działalność Grupy Odnowy Wsi.  Spotkanie nabrało nieformalnego charakteru, gdy podana została kolacja.  Uczestnicy naszej wizyty wymieniali się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami wsi Jankowa w zakresie inicjatyw sprzyjających rozwojowi na wsi. Po aktywnie spędzonym dniu udaliśmy się na nocleg do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Krośnicach.

Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy do Lędzin,  wioski smaków i rzemiosł, leżącej w granicach Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” i obszaru Natura 2000 „Ostoja nad Baryczą”. Zapoznaliśmy się  tam z ofertą wsi, znajdując inspirację do podjęcia podobnych działań na naszym terenie. Przygotowano dla nas warsztaty z filcowania wełny, zdobienia produktów ceramicznych. Podjęto nas poczęstunkiem składającym się z produktów wytworzonych w gospodarstwie. Za szczególnie smaczne uznane zostały ciepłe bułki wyjęte prosto z pieca posmarowane aromatycznym dżemem z czarnej porzeczki. Z Lędzin pojechaliśmy do Górecznika, gdzie w osobliwej, stylizowanej na indiański namiot restauracji zjedliśmy obiad. Właściciel  obiektu zaprosił nas na spacer po ciekawie zaaranżowanym wokół restauracji terenie.

W tym samym miejscu spotkaliśmy się z panią Agnieszką Lesiak, która swoje hobby: wykonywanie suszu roślinnego i wykonywanych z tego materiału ozdób, przekształciła w prowadzoną z pasją działalność gospodarczą. Następnie pojechaliśmy  z wizytą do Przygodziczek, wioski przygód, w której funkcjonuje Ośrodek Jeździecki „Jurand” zrzeszony w ramach marki „ Dolina Baryczy Poleca”. Przedstawiono nam pomysłową ofertę wioski, bazującą na staropolskiej tradycji szlacheckiej. Główną atrakcją dla uczestników okazały się warsztaty ze strzelania z łuku. W Przygodziczkach zjedliśmy kolację, podczas której towarzyszył nam właściciel odwiedzanego ośrodka.

Ostatniego dnia, nie opuszczając  Krośnic spotkaliśmy się z tamtejszym producentem jabłek i soków naturalnie tłoczonych. Następnie udaliśmy się  do znajdującej się w tej samej miejscowości Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Spotkaliśmy się tam z użytkownikiem znaku „Dolina Baryczy Poleca”, który przeprowadził dla nas warsztaty z loomu, surowca naturalnego zwanego europejskim ratanem. Każdy uczestnik wizyty miał okazję własnoręcznie wykonać pamiątkę.

Następnie udaliśmy się podziwiać krajobraz stawów milickich oglądany z wysokiej drewnianej wieży widokowej. Obiad zjedliśmy w Restauracji w Starym Młynie. Regionalny charakter posiłku z całą pewnością zadowolił smakoszy karpia, ponieważ ryby zabrakło jedynie w deserze. Najedzeni, usatysfakcjonowani z pobytu, udaliśmy się w drogę powrotną do Nidzicy. W czasie jednego z postojów zjedliśmy kolację. Do Nidzicy dotarliśmy późnym wieczorem.

Lista rankingowa działania TiRM

19.06 br. odbyło się Posiedzenie Rady LGD, na którym rozpatrzono odwołania od decyzji Rady w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Po ponownej ocenie lista rankingowa ocenionych projektów nie uległa zmianie.

Pliki do pobrania:

  • Lista rankingowa „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”: pobierz

Targi Rzemieślnicze 2012

Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy” zaprasza rzemieślników, artystów lokalnych, producentów zdrowej żywności, twórców rękodzieła artystycznego oraz wszystkich przedstawicieli społeczności lokalnych, którzy chcą zaprezentować swój dorobek artystyczny lub kulinarny z powiatu działdowskiego, szczycieńskiego oraz nidzickiego do udziału w targach rzemieślniczych. Zapewniamy: stoisko

Zgłoszenia przyjmowane są na kartach wystawcy w formie elektronicznej: e-mail lgd@nida.pl, pocztowej Pl. Wolności 1, 13-100 Nidzica lub składając osobiście w biurze LGD: Pl. Wolności 1, 13-100 Nidzica do dnia 06 lipca 2012.

Targi rzemieślnicze odbędą się w Spychowie podczas imprezy „Powrót Juranda do Spychowa”w godzinach od 12.00 do 18.00. Do udziału w targach serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców obszaru LGD.

Pliki do pobrania:

Posiedzenie Rady LGD

Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy” zawiadamia o posiedzeniu Rady, które odbędzie się 19.06.2012r. o godz. 8:00  w Sali Konferencyjnej w budynku Urzędu Miasta Plac Wolności 1 Nidzica w celu rozpatrzenia odwołań.

I Festiwal Piosenki Religijnej

festiwalUprzejmie informujemy, że Stowarzyszenie Ziemi Janowieckiej w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – Dziedzictwo kulturowe Gminy Janowiec Kościelny elementem wzrostu potencjału turystycznego regionu”, realizowanego w ramach działania 413.Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007 – 2013, organizuje I Festiwal Piosenki Religijnej.

Gorąco zapraszamy do wytypowania reprezentantów Gmin (z obszaru LGD ), tj.: 1 uczestnika w kategorii indywidualnej oraz 1 zespołu w kategorii zespołowej. Przewiduje się atrakcyjne nagrody (szczegóły w Regulaminie).

Będzie to okazja do włączenia się wszystkich Gmin tworzących Lokalną Grupę Działania „Brama Mazurskiej Krainy” w realizację wspólnej Lokalnej Strategii Rozwoju. Zgłoszenia do 15 czerwca.

Pliki do pobrania:

  1. Regulamin: pobierz
  2. Karta zgłoszeniowa – kategoria indywidualna: pobierz
  3. Karta zgłoszeniowa – kategoria zespołowa: pobierz