Otwarta Przestrzeń Aktywności OPA

Otwarta Przestrzeń Aktywności OPA

Zapraszamy Seniorów 60+

zamieszkujących powiat nidzicki oraz szczycieński do udziału w projekcie „Otwarta przestrzeń aktywności” OPA. Zgłoszenia przyjmowane są przez pracowników Lokalnej Grupy Działania „Brama Mazurskiej Krainy” w Nidzicy. Formularz zgłoszeniowy można również pobrać ze strony internetowej www.lgdbmk.pl

Zajęcia rozpoczną się w maju i zakończą się w listopadzie bieżącego roku.
Liczba miejsc jest ograniczona.

W ramach projektu przewidziane zostaną m.in. następujące działania:
• Warsztaty rękodzielnicze
• Warsztaty ogrodnicze
• Warsztaty teatralne

Warsztaty ogrodnicze

Seniorzy w ramach realizowanego projektu uczestniczyli w warsztatach ogrodniczych. Warsztaty odbyły się na terenie Rajskiego Ogrodu (jest to największy na Warmii i Mazurach pokazowy ogród promujący edukację ekologiczną i bioróżnorodność), znajdującego się w Garncarskiej Wiosce w Kamionce. Podczas warsztatów Seniorzy zdobyli, bądź poszerzyli wiedzę na temat potrzeby oraz sposobów ochrony środowiska naturalnego. W miłej atmosferze przy pomocy wolontariuszy zebrane zostały rosnące na terenie Rajskiego Ogrodu zioła, a uczestnicy zajęć po prelekcji na temat naturalnych i ziołowych herbatek mogli sami stworzyć dla siebie i bliskich unikalną sakową kompozycję herbat.

 

 

 

Warsztaty rękodzielnicze

Kolejny etap realizacji projektu to cykl warsztatów rękodzielniczych, dzięki którym Seniorzy nie tylko nabyli nowych umiejętności, ale również poznali tradycje rzemiosła na Mazurach. Kolejne spotkania, które są znakomitą okazją do integracji oraz dają możliwość do aktywnego spędzenia dnia w miłym towarzystwie. Seniorzy podczas zorganizowanych zajęć odkryli przed nami swoje artystyczne i manualne umiejętności. Malowano na szkle, powstały piękne i pachnące świece z wosku pszczelego oraz gliniane  miseczki, patery i koszyczki. Powstały przepiękne prace, które ozdobią wnętrza domów.

Warsztaty teatralne

W lipcu oraz sierpniu Seniorzy aktywnie uczestniczą w warsztatach teatralnych, które odbywają się w Garncarskiej Wiosce oraz w Jerutkach – Wiosce Sztuki. Osoby, które czują zamiłowanie do aktorstwa mają okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas warsztatów, których zwieńczeniem będzie spektakl zaprezentowany szerokiej grupie odbiorców.  W warsztatach poza seniorami, w ramach integracji międzypokoleniowej uczestniczą także przedstawiciele różnych grup wiekowych.

Uczestnicy warsztatów w Garncarskiej Wiosce pod okiem Pana Andrzeja Fabisiaka zaprezentują poezję Aleksandra Fredry, natomiast uczestnicy warsztatów w Jerutkach razem z Panią Ewą Helman Szczerbic wystawią spektakl „Kopciuszek”.  Spektakl poetycki połączony zostanie z koncertem muzyki klasycznej – opery i operetki z okresu fredrowskiego.

Wydarzenie kulturalne

Serdecznie zapraszamy na spektakl muzyczno – teatralny z okazji roku Aleksandra Fredry.

Na scenie zaprezentują się Seniorzy – uczestnicy projektu.

Spektakl można będzie zobaczyć w dniu  2 września 2023r. o godz. 15.00  w Garncarskiej Wiosce w Kamionce. Wstęp jest bezpłatny.

Spektakl połączony będzie z koncertem muzyki klasycznej – opery i operetki z okresu fredrowskiego.

Wyjazd uczestników projektu do teatru

29 września 2023 roku 40 uczestników projektu „Otwarta przestrzeń aktywności” OPA uczestniczyło w integracyjnym wyjeździe do Olsztyna. 

Dzień rozpoczął się wspólnym obiadem w Restauracji „Przystań”, a następnie Seniorzy udali się do Teatru Jaracza na spektakl „Prawiek i inne czasy” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk o tym samym tytule. Reżyserem spektaklu jest Igor Gorzkowski, artysta znany w Olsztynie, który przygotował dla publiczności również takie adaptacje jak „Opętani” Witolda Gombrowicza oraz „Zabicie ciotki” Andrzeja Bursy. 

Spektakl ukazał najważniejsze wątki z powieści oraz zachwyt i przerażenie autorki światem. Fabuła powieści a zarazem spektaklu ulokowana została w Prawieku, czyli wsi położonej w centrum Polski. To tutaj żyją bohaterowie powieści – dwie rodziny, których życie i losy ukazane zostały od pierwszych dni I wojny światowej aż do lat 80-tych XX wieku. W spektaklu zobaczyć można było m.in. Aleksandrę Kolan, Emilię Lewandowską, Martę Markowicz, Ewę Pałuską-Szozdę, Radosława Hebala, Jarosława Borodziuka, Cezarego Ilczynę oraz Macieja Cymorka.

Archiwum

Kontakt

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania
„Brama Mazurskiej Krainy”
Pl. Wolności 1, 13-100 Nidzica
NIP: 984 021 11 46, Regon: 362862586
tel. 784 556 520
e-mail: biuro@lgdbmk.pl | www.lgdbmk.pl

Biuro LGD czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00