Od kilkunastu lat Marcin współpracuje z nidzickimi organizacjami pozarządowymi. Był pracownikiem Fundacji NIDA, jest prezesem Centrum Doradczego Programów Pomocowych, członkiem założycielem Nidzickiego Funduszu Lokalnego oraz sympatykiem i promotorem „Garncarskiej Wioski”. Prawnik , trener  specjalizujący się w zagadnieniach przywództwa i zarządzania, pracy zespołowej, profesjonalnej prezentacji. Mors, maratończyk i triathlonista.

Podczas prestiżowych zawodów triathlonowych i maratonów występuje w strojach z logo Nidzickiego Funduszu Lokalnego oraz Garncarskiej Wioski. W sierpniu tego roku został mistrzem Polski w zawodach  Impact Winiec Triathlon 2012. W październiku, Marcin  wystartował w jednej z najtrudniejszych kategorii triathlonu – Ironman w Kona na wyspie Big Island (Hawaje) . Dystans wymagający przepłynięcia 3,8 km, przejechania na rowerze 180 km i przebiegnięcia 42 km, Marcin pokonał w czasie 9 godzin 43 minuty. W swojej kategorii wiekowej zajął 19 miejsce. Jest to najlepszy wynik wśród Polaków  startujących  w Mistrzostwach Świata IRONMAN na Hawajach !

Recepta Marcina na sportowy sukces: „spróbuj wszystkiego co możliwe a następnie zobacz, gdzie leży twój potencjał – czyli gdzie najmniejszym wysiłkiem (ale nie najmniejszą pracą) osiągniesz największy wynik”.

2012 rok, był rokiem Marcina Koniecznego. Jesteśmy dumni z naszego CZŁOWIEKA Z ŻELAZA.